تحولات نمای ساختمان

سیر تحولات نمای ساختمان ها

نویسنده:

محمدرضا لعلی مفرد

۱۴۰۲-۰۷-۰۱

نمای ساختمان به عنوان پوسته بیرونی بنا، اولین بخشی است که به چشم می‌آید و تأثیر زیادی بر دیدگاه افراد نسبت به ساختمان دارد. نما علاوه بر زیبایی، می‌تواند بیانگر هویت، فرهنگ و سبک زندگی مردم یک منطقه باشد.

سیر تحولات نمای ساختمان‌ها در طول تاریخ به عوامل مختلفی از جمله پیشرفت تکنولوژی، تغییرات اجتماعی و فرهنگی و نیازهای روزمره بستگی داشته است. در گذشته، نمای ساختمان ها بیشتر به عنوان یک حفاظ برای محافظت از ساکنان در برابر عوامل طبیعی و انسانی طراحی می‌شدند. اما با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی مردم، نمای ساختمان ها به یک عنصر مهم در زیبایی و هویت شهری تبدیل شده‌اند.

تحولات نمای ساختمان

نمای ساختمان در سالیان دور

در گذشته دور، نمای ساختمان ها بیشتر به عنوان یک حفاظ برای محافظت از ساکنان در برابر عوامل طبیعی و انسانی طراحی می‌شدند. در دوران پیش از تاریخ، انسان‌ها از سنگ، چوب و شاخ و برگ برای ساختن سرپناه‌های خود استفاده می‌کردند. این سرپناه‌ها معمولاً ساده و بدون تزئین بودند. 

با پیشرفت تمدن‌ها، نمای ساختمان ها نیز دچار تحولاتی شد. در دوران مصر باستان، این بخش‌ها با استفاده از سنگ‌های تراشیده شده و تزئینات پیچیده طراحی می‌شدند. در دوران یونان باستان، نمای ساختمان ها با استفاده از ستون‌ها و قوس‌ها طراحی می‌شدند. در دوران روم باستان، نمای ساختمان ها با استفاده از مصالحی مانند سنگ، آجر و گچ طراحی می‌شدند.

در دوران قرون وسطی، ظاهر ساختمان ها ساده و بدون تزئین بودند. این امر به دلیل شرایط دشوار اقتصادی و سیاسی آن دوران بود. همین امر بیانگر این خواهد بود که شرایط حاکم بر جوامع تا چه میزان می‌تواند بر روی معماری یک کشور اثر گذار واقع شود.

نمای ساختمان در گذشته

نمای ساختمان در عصر مدرن

با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی مردم، نمای ساختمان ها به یک عنصر مهم در زیبایی و هویت شهری تبدیل شده‌اند. در عصر مدرن، نمای ساختمان ها با استفاده از مصالح و فناوری‌های جدید طراحی می‌شوند.

  • در دوران رنسانس، نمای ساختمان ها با الهام از معماری کلاسیک طراحی می‌شدند.
  • در دوران باروک، نمای ساختمان ها با استفاده از تزئینات پیچیده و اغراق‌آمیز طراحی می‌شدند.
  • در دوران نئوکلاسیک، نمای ساختمان ها با بازگشت به معماری کلاسیک طراحی می‌شدند.
  • در دوران مدرن، ظاهر ساختمان ها با استفاده از مصالحی مانند شیشه، فلز و بتن طراحی می‌شوند. این مصالح باعث می‌شوند که نمای ساختمان ها مدرن و امروزی به نظر برسند.

نمای ساختمان در عصر مدرن

نمای ساختمان در عصر معاصر

در عصر معاصر، نمای ساختمان ها با توجه به عوامل مختلفی مانند محیط زیست، پایداری و نیازهای روزمره طراحی می‌شوند. در این دوران، استفاده از مصالح و فناوری‌های جدید برای طراحی نمای ساختمان ها رواج بیشتری پیدا کرده است.

امروزه، نمای ساختمان ها علاوه بر زیبایی، باید از نظر عملکردی نیز کارآمد باشند. به همین دلیل، استفاده از مصالحی مانند شیشه برای جذب نور طبیعی و کاهش مصرف انرژی در طراحی نمای ساختمان ها رواج پیدا کرده است.

همچنین، امروزه توجه بیشتری به پایداری در طراحی نمای ساختمان ها می‌شود. به همین دلیل، از مصالحی مانند چوب و سنگ که از منابع طبیعی تجدیدپذیر هستند در طراحی نمای ساختمان ها استفاده می‌شود.
دیگر مسئله مهمی که در نمای ساختمان های امروزی لحاظ میشود بحث سبزینگی است که استفاده از آن رواج پیدا کرده است. پوشش گیاهی در نمای ساختمان مزایای مختص به خود را دارد و در طراحی های جدید این بخش لحاظ می‌شود. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله سبزینگی در نما مراجعه کنید.

طراحی نما مدرن

سیر تکامل نمای ساختمان در ایران

در ایران باستان، نمای ساختمان ها با استفاده از مصالحی مانند سنگ، خشت و آجر ساخته می‌شدند. این نماها معمولاً ساده و بدون تزئین بودند. اما در برخی موارد، از تزئینات ساده مانند خطوط و نقوش هندسی برای زیباسازی نمای ساختمان ها استفاده می‌شد.

با گذشت زمان و ظهور اسلام، سبک‌های جدیدی در معماری ایران پیاده سازی شد. در دوره اسلامی، نمای ساختمان ها با استفاده از مصالحی مانند آجر، کاشی و گچبری ساخته می‌شدند. این نماها معمولاً با استفاده از تزئینات پیچیده و هنرمندانه، مانند طرح‌های اسلیمی و هندسی، تزئین می‌شدند.

در دوره قاجار، معماری ایران تحت تأثیر معماری اروپا قرار گرفت. در این دوره، از مصالح و فناوری‌های جدیدی مانند شیشه و آهن در طراحی نمای ساختمان ها استفاده شد. نمای ساختمان ها در این دوره معمولاً با استفاده از ستون‌ها، قوس‌ها و تزئینات اروپایی طراحی می‌شدند.

معماری خانه شاپوری ها

در دوره پهلوی، معماری ایران به سمت مدرنیته حرکت کرد. در این دوره، از مصالح و فناوری‌های جدیدی مانند بتن، فلز و شیشه در طراحی نمای ساختمان ها استفاده شد. نمای ساختمان ها در این دوره معمولاً با استفاده از خطوط ساده و هندسی طراحی می‌شدند.

در عصر معاصر، نمای ساختمان ها با توجه به عوامل مختلفی مانند محیط زیست، پایداری و نیازهای روزمره طراحی می‌شوند. در این دوران، استفاده از مصالح و فناوری‌های جدید برای طراحی نمای ساختمان ها رواج بیشتری پیدا کرده است.

طراحی معماری ایرانی

نمونه‌هایی از تحول نما در ایران

در اینجا به چند نمونه از تحولات نمای ساختمان در ایران اشاره می‌شود:

استفاده از مصالح و فناوری‌های جدید: در گذشته، نمای ساختمان‌ها معمولاً با استفاده از مصالح سنتی مانند آجر، گچ و سنگ ساخته می‌شدند. اما امروزه، از مصالح و فناوری‌های جدید مانند شیشه، فلز و بتن در طراحی نمای ساختمان ها استفاده می‌شود.

شما عزیزان میتوانید نمونه هایی از نمای مدرن طراحی شده در پروژه اصطلک توسط پلتفرم طرح تو طرح، برگزار کننده مسابقات معماری، را میتوانید مشاهده کنید.

طراحی نمای اصطلک
طراحی نما پروژه اصطلک در پلتفرم طرح تو طرح

 

توجه به عملکرد و کارایی: می‌توان گفت در زمان قدیم چندان توجهی نسبت به کارآمد بودن نما نمی‌شد و خلاقیت زیادی در طراحی این بخش صورت نمی گرفت. به همین دلیل اکثر خانه ها ظاهر یکسانی داشته اند که به واسطه آجر ساخته می‌شدند.
اما امروزه، نمای ساختمان ها باید از نظر عملکردی نیز کارآمد باشند و نیازهای ساکنان را تأمین کنند.

توجه به پایداری: در سال های اخیر توجه زیادی به پایداری در طراحی نمای ساختمان ها می‌شود. به همین دلیل، از مصالحی استفاده می‌شود که از منابع طبیعی تجدیدپذیر هستند و موجب حفظ محیط زیست می‌شوند.
نمونه ای از طراحی صورت گرفته پروژه هنگام در پلتفرم طرح تو طرح با توجه به پایداری محیط زیست را میتوانید از اینجا مشاهده کنید.

طراحی نما ساختمان در طرح تو طرح
طراحی نمای ساختمان پروژه هنگام در طرح تو طرح

 

نتیجه‌گیری:

سیر تحولات نمای ساختمان‌ها در طول تاریخ نشان می‌دهد که نما همواره به عنوان یک عنصر مهم در معماری مورد توجه بوده‌اند. در عصر دوره معاصر، نمای ساختمان ها با توجه به عوامل مختلفی که بالاتر به آن اشاره شد طراحی می‌شوند. قطعا این بخش در آینده هم دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد و با پیشرفت تکنولوژی و به روز شدن خواسته های جوامع بشری همواره نیاز به تغییر وجود خواهد داشت و سیر تحولات ادامه دار خواهد بود.

پلتفرم طرح تو طرح برگزار کننده مسابقات معماری در کشور بوده که امکان برقراری ارتباط کارفرمایان پروژه را با معماران و طراحان زیادی میسر ساخته است. از طریق برگزاری مسابقه طراحی پلان، طراحی نما، طراحی داخلی و ... کارفرمایانطرح های متعدد و متنوع برای پروژه های خود دریافت خواهند کرد و معماران هم می‌توانند جوایز در نظر گرفته شده برای مسابقه را کسب کنند.

دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

برای ثبت دیدگاه ابتدا باید وارد شوید

ورود
(۰۲۱)۲۲۸۲۶۳۱۸
ارسال تیکت(ابتدا لاگین شوید)