پرسش‌های متداول متقاضیان طراحی

برای مشاهده‌ی پاسخ‌ها، لطفاً روی پرسش‌ها کلیک کنید
 • طرح تو طرح چیست؟

  در طرح تو طرح شما می‌توانید نیاز طراحی پروژه خود را بین آرشیتکت‌های سراسر کشور به مسابقه بگذارید. به این شکل با یک بار هزینه، ده‌ها طرح و ایده برای پروه خود دریافت خواهید کرد.

 • طرح تو طرح چگونه کار می­کند؟

  به‌صورت خلاصه، شما اطلاعات اولیه‌‌ای از پروژه‌‌ی خود (شامل دایمنشن‌‌ها، عکس‌ها،تمایلات، محدودیت‌ها، توضیحات، مدت زمان، مبلغ مسابقه و ...) را در وب‌سایت آپلود می‌کنید، سپس طراحان و شرکت‌های معماری مختلف می‌‌توانند اطلاعات مسابقه را بررسی کرده و در آن شرکت کنند و تا مدت زمان تعیین‌شده، طرح‌های پیشنهادی خود را به «طرح تو طرح» ارائه دهند. شما تمامی طرح‌‌ها را ملاحظه، بررسی و ارزیابی می‌کنید و از میان آن‌ها طرح برتر را انتخاب می‌نمایید. پس از آن «طرح تو طرح» جایزه‌ی تعیین‌شده را میان شرکت‌کنندگان منتخب تقسیم می‌کند.

 • شروع یک مسابقه در طرح تو طرح چه مزایایی دارد؟

  برای متقاضیان طراحی دو مزیت مشهود در این سیستم وجود دارد. 1- طراحان و شرکت‌های طراحی با خط فکری‌های منحصر به فرد روی پروژه شما کار خواهند کرد و شما بیشتر از یک طرح دریافت خواهید کرد. میانگین طرح‌های ارسالی در "طرح تو طرح" ۲۵ طرح می‌باشد. 2- شما می‌‌توانید این تعداد از طرح و ایده را با قیمتی مناسب‌تر از روش‌‌های مرسوم و سنتی و با یک‌بار هزینه دریافت کنید. 3- زمان‌بندی مشخص برای دریافت طرح‌های پروژه وجود خواهد داشت و خود کارفرما تعیین خواهد کرد که مهلت مسابقه به چه صورت خواهد بود.

 • آیا نمونه‌هایی از مسابقات طرح تو طرح قابل دیدن است؟

  بله؛ شما می‌توانید در وب‌سایت «طرح تو طرح»، مسابقات برگزار شده پیشین را با جزئیات و طرح‌‌های شرکت‌کننده‌ها ببینید. ما در دسته‌بندی‌های مسکونی، ویلایی، اداری/ تجاری و سایر تمامی مسابقات را قرار داده‌ایم.

 • دسته بندی مسابقات طرح تو طرح به چه صورت است؟

  خدمات طرح تو طرح به سه دسته مختلف تقسیم می‌شود. مسابقه عمومی، مسابقه محدود و فراخوان پیشنهاد بهینه راهکارهایی است که کارفرمایان می‌توانند در پلتفرم طرح تو طرح برای پروژه های خود بهره‌مند شوند.

 • مسابقات عمومی در طرح تو طرح به چه صورت است؟

  در مسابقات عمومی تمامی معمارانی که در سایت عضو هستند میتوانند در آن شرکت کنند. این مسابقات حداکثر طرح ارسالی را برای پروژه به همراه خواهد داشت.

 • مسابقات محدود به چه صورت برگزار خواهد شد؟

  در مسابقات محدود، فقط معمارانی که واجد شرایط هستند، میتوانند در مسابقه شرکت کرده و رزومه خود را ارسال کنند. سپس کارفرما از میان رزومه های ارسالی، تعداد محدودی از معماران را انتخاب می‌کند و مسابقه میان این نفرات برگزار خواهد شد. شرایط موجود در این مسابقات معمولا دستیابی به امتیازات لازمه در سایت طرح تو طرح و یا برنده شدن در یکی از مسابقات معماری خواهد بود.

 • فراخوان پیشنهاد بهینه به چه صورت برگزار می‌شود؟

  در فراخوان پیشنهاد بهینه، کارفرمایانی که تمایل به برگزاری مسابقه ندارند، طی فراخوانی از گروه های معماری و طراحان طرح تو طرح خواسته می‌شود تا نسبت به پروژه و موارد طراحی، رزومه و قیمت پیشنهادی خود را اعلام نمایند. سپس کارفرما پس از بررسی، یک معمار یا تیم معماری را انتخاب کرده و میان طرفین قرارداد منعقد می‌گردد.

 • چه نوع پروژه‌ای را می‌توانم در طرح تو طرح به مسابقه بگذارم؟

  شما می‌‌توانید طراحی یک پروژه کامل را درخواست کنید و هرگونه پروژه‌ی معماری، طراحی نما، طراحی پلان، طراحی داخلی چه به صورت پکیج و چه به صورت مجزا در کاربری‌های مختلف از جمله مسکونی، ویلایی، اداری، تجاری و... برای تمامی فضاها نظیر آشپزخانه، حمام، نما، زیرزمین، اتاق خواب و ... را به مسابقه بگذارید. همچنین برای طراحی مکانی خاص از یک پروژه مانند حیاط، تراس، پشت‌بام و ... اقدام نمایید.

 • من پروژه‌ی پیچیده‌ای دارم؛ نیاز دارم تا کل خانه و همچنین حیاط و پشت‌بام و ... طراحی شوند. آیا باید این موارد را در پروژه‌های کوچکتری به مسابقه بگذارم؟

  این موضوع به درخواست‌های شما بستگی دارد. اگر تمامی موارد فوق در یک سایت (محل) باشد، می‌‌توان آن‌ها را در قالب یک مسابقه مطرح کرد، اما اگر هر قسمت متعلق به جاهای مختلفی باشد، بهتر است در چند پروژه تعریف شوند.

 • من درخواست شروع مسابقه‌ی طراحی داخلی دارم؛ آیا می‌توانم دیتیل‌های طرح را دریافت کنم؟

  بله؛ شما هر چیزی که نیاز دارید را می‌‌توانید درخواست کنید؛ مواردی همچون فهرست مبلمان، متریال طرح، رنگ‌ها، پلان اندازه‌گذاری، پلان مبلمان و .... حتماً در زمان شروع مسابقه درخواست‌های خود را به‌طور مشخص مطرح کنید.

 • طراحان و شرکت های معماری شرکت کننده در مسابقات چه کسانی هستند؟

  در مجموع تمامی معمارانی که در سایت طرح تو طرح عضو هستند میتوانند در مسابقات شرکت نمایند. طیف گسترده شرکت کنندگان شامل: اساتید دانشگاه، برندگان جایزه های مختلف در حوزه معماری،دفاتر معماری باتجربه و خلاق، اعضای فعال یا سابق دفاتر معماری معتبر کشور و فارغ التحصیلان بااستعداد دانشگاه های معماری هستند. برای بررسی بیشتر این افراد و مجموعه‌ها می‌توانید از صفحه رزومه طراحان دیدن کنید.

 • چه نوع اطلاعاتی درباره‌ی پروژه باید ارائه دهم؟

  شما باید فضای فعلی پروژه را به‌طور واضح شرح دهید و بر حسب نیاز، متراژها، اندازه‌گذاری‌‌ها، نقشه‌برداری، سایت‌پلان، عکس‌ها، نقشه‌های هوایی و مواردی از این دست را در سایت آپلود نمایید. البته لازم به ذکر است که در پروژه‌‌های مختلف نیاز به همه‌ی این موارد نخواهد بود؛ کارشناسان «طرح تو طرح» در این‌ مورد به شما کمک خواهند کرد.

 • اگر طرح و نقشه‌ای از پروژه‌ام نداشته باشم باید چه کنم؟

  برای طراحی نیاز است تا فایل نقشه‌‌برداری پروژه به همراه کدهای ارتفاعی و گذر ها در فرمت اتوکد یا دیگر نرم‌افزارهای مرسوم به طراحان ارائه شود. در این‌ مورد می‌‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

 • آیا باید بودجه‌ی خودم را جهت اجرای عملیات ساختمانی اعلام کنم؟

  اگر بودجه‌ی خود را مشخص کنید، بالتبع طراحان نیز با توجه به بودجه و با رویکرد بهتری طراحی خواهند کرد. اما مشخصاً اعلام بودجه الزامی نیست.

 • آیا می‌توانم مکان جغرافیایی پروژه را مشخص نکنم؟

  در بیشتر پروژه‌ها نیازی به نشانی دقیق پروژه نیست اما در برخی پروژه‌‌ها طراحان باید با توجه به شرایط آب‌وهوایی و منطقه‌ای و چشم‌انداز، پروژه طراحی خود را ارائه دهند. در بسیاری از موارد می‌‌توان به نام بردن از شهر و حدود موقعیت پروژه بسنده کرد.

 • اگر در بارگذاری اطلاعات و فایل‌های پروژه در وب‌سایت دچار مشکل شدم، آیا «طرح تو طرح» می‌تواند به من کمک کند؟

  البته؛ ما خشنود خواهیم شد تا در بارگذاری اطلاعات به شما کمک کنیم. از زمان شروع تا انتهای پروژه، ما در کنار شما هستیم؛ می‌توانید در حل و فصل تمامی مسائل روی هم‌فکری ما حساب کنید.

 • آیا مشخصات و نشانی من پس از شروع مسابقه برای دیگران قابل مشاهده است؟

  خیر؛ حفظ حریم خصوصی شما برای ما بسیار حائز اهمیت است. اطلاعات شما منتشر نمی‌شوند مگر اینکه شخصاً بخواهید این مشخصات را نشان دهید.

 • چگونه تصمیم بگیرم که چه مبلغی را برای جایزه‌ی مسابقه تعیین کنم؟

  جایزه‌ی هر مسابقه بایستی با توجه به نوع و متراژ پروژه تعیین شود. قبل از راه‌اندازی مسابقه، شما می‌توانید از طریق سیستم قیمت‌ طراحی آنلاین که در وب‌سایت قرار داده شده، هزینه‌ی مسابقه‌ی خود را تعیین کنید. شما مختار هستید مبلغ جایزه را از مبلغ پیشنهادی سیستم تا هر میزان که مایل بودید بالاتر ببرید.

 • هزینه‌ی مسابقه را چه وقت باید پرداخت کنم؟

  شما در زمان راه‌اندازی مسابقه بایستی مبلغ آن را پرداخت کنید. پس از آپلود کردن فایل‌ها و اطلاعات مورد نیاز، سیستم از شما درخواست می‌کند که از طریق پرداخت آنلاین، کارت به کارت و یا فیش بانکی، مبلغ مسابقه را پرداخت نمایید. پس از پرداخت، مسابقه شروع می‌شود و به طراحان، معماران و علاقمندان به شرکت در مسابقه از طریق ایمیل و پیامک اطلاع‌‌رسانی می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله دلیل پرداخت هزینه راه‌اندازی مسابقه در ابتدا توسط کارفرمایان را مطالعه کنید.

 • هر مسابقه چقدر زمان می‌برد؟ بهترین مدت‌زمان برای یک مسابقه چقدر است؟

  مدت مسابقه با نظر شما مشخص می‌شود البته نسبت به اندازه و نوع پروژه، این مدت متغیر است. معمولا مهلت ارسال آثار در مسابقات معماری طرح تو طرح، بین دو الی دوازده هفته تعیین می‌شود.

 • معماران چگونه از مسابقه‌ی من مطلع می‌شوند؟

  ما پروژه را از طریق ایمیل و پیامک به اطلاع تمامی کاربران «طرح تو طرح» می‌رسانیم همچنین در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام، ، فیسبوک، تویتر و غیره نیز به افراد اطلاع‌رسانی خواهد شد. اینگونه مطمئن می‌شویم که تمامی طراحان از جزئیات پروژه‌ی شما مطلع خواهند شد.

 • چه نوع اطلاعاتی از طراحان دریافت خواهم کرد؟

  نسبت به نوع پروژه‌ی شما؛ پلان‌‌های اندازه‌گذاری، مقطع، پلان ارتفاعی، طرح‌‌های سه‌بعدی، چشم‌انداز، پلان بخش‌بندی و در مواردی خاص و به اختیار طراحان، می‌توانید انیمیشن هم دریافت کنید.

 • طراحان چقدر حرفه‌ای هستند؟ آیا می‌توانند جزئیات مورد نیاز را به من بدهند و در صورت لزوم در اجرا نیز به من کمک کنند؟

  در مسابقات معماری طرح تو طرح شما چندین طرح برای پروژه‌ی خود دریافت خواهید کرد. تمامی طراحان نسبت به ارائه‌‌ی طرح‌ها بر اساس اصول معماری و ضوابط شهرسازی پایبند هستند. هم‌چنین می‌توانید توانایی‌های ایشان را در صفحه رزومه طراحان بررسی کنید اما برای اجرای طرح، مستقیما وارد صحبت با طراح مورد نظرتان می‌شوید. طرح تو طرح در این مرحله می‌تواند به شما کمک کند تا با معمار مورد نظر همکاری‌های لازم را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نیاز کارفرما به مدارک فاز دو را در مجله طرح تو طرح بخوانید.

 • آیا در طول مسابقه می‌توانم با طراحان صحبت کنم؟

  بله؛ شما بر روی صفحه‌ی مسابقه‌ی خود پنلی با نام «پرسش و پاسخ» دارید که طراحان می‌توانند پرسش‌های خود را مطرح کنند و امکان پاسخ‌گویی برای شما فراهم شده است. ممکن است طراحان فایل‌های دیگری نیاز داشته باشند و از شما درخواست کنند. این مکالمات به‌صورت عمومی بر روی صفحه‌ی مسابقه باقی می‌مانند. در صورتی که شما مطلبی را بر روی صفحه‌‌ی خود منتشر کنید؛ به تمامی شرکت‌کنندگان در مسابقه اطلاع داده خواهد شد.

 • چگونه می‌توانم یک مسابقه‌ی موفق راه‌اندازی کنم؟

  ما به شما پیشنهاد می‌‌کنیم تا موارد زیر را رعایت کنید: توضیحات پروژه را به‌اختصار و واضح بنویسید. مطمئن شوید همان چیزی را که در ذهنتان هست، درخواست می‌‌کنید. (ایده‌‌ها، سبک‌ها، رنگ‌ها) به طور فعال در پنل پرسش و پاسخ با معماران حضور داشته باشید و سوالات‌شان را در اسرع وقت پاسخ دهید.

 • آیا می‌توانم برای مسابقه‌ام درخواست حضور مشاور و منتور بدهم تا در انتخاب طرح‌های برتر کمکم کنند؟

  البته، طرح تو طرح به شما کمک می‌کند منتور و یا مشاور مسابقه خود را انتخاب کنید و یا ایشان را به ما معرفی کنید تا در طول مسابقه در پروسه حضور داشته باشند. شما عزیزان می‌توانید لیست منتورهای طرح تو طرح را مشاهده کرده و از حضور این افراد متخصص برای همراهی در طول مسابقه بهره مند شوید.

 • در مسابقه، چه فایل‌ها و خروجی‌هایی را می‌توانم از طراحان درخواست کنم؟

  وب‌سایت «طرح تو طرح» به‌طور اتوماتیک مواردی را به‌عنوان پیش‌فرض برای شما در نظر گرفته است. در هر صورت اگر هم اسناد یا فایل خاصی را مد نظر داشته باشید، می‌توانید در قسمت مشخصی آن را درخواست کنید. با افزایش درخواست‌ها، مبلغ جایزه‌ی مسابقه بایستی افزایش پیدا کند. بنابراین از شما می‌خواهیم تا فقط فایل‌هایی را درخواست کنید که واقعاً به آن‌ها نیاز دارید و اگر مطمئن نیستید، لطفاً این قسمت را خالی بگذارید تا به‌صورت پیش‌فرض توسط خودِ وب‌سایت تعیین شود. همچنین تیم پشتیبانی معماری طرح تو طرح و مشاوران این مجموعه حضور دارند تا در صورت تمایل شما، مدارک موردنیاز پروژه را برای راه‌اندازی مسابقه مشخص کنند. شما می‎توانید مدارک زیر را درخواست دهید: رندر از فضاهای داخلی، نما، محوطه و ... پلان مبلمان و اندازه‌گذاری طبقات مختلف رندر شب از نما و محوطه برای مشاهده نحوه نورپردازی فایل اتوکد نقشه‌ها

 • آیا می‌توانم تعداد شرکت‌کنندگان در مسابقه را محدود کنم؟

  وب‌سایت به‌صورت پیش‌فرض محدودیتی در تعداد شرکت‌کنندگان ایجاد نمی‌‌کند اما شما به اختیار خودتان می‌توانید این محدودیت را ایجاد کنید.

 • معمولاً چه تعداد طرح دریافت خواهم کرد؟

  میانگین طرح‌‌های دریافتی 25 عدد است. اما این عدد معمولاً نسبت به نوع پروژه و جایزه‌ی آن متغیر است.

 • من پروژه‌ام را شروع کرده‌ام اما طراحان زیادی در آن شرکت نکرده‌اند؛ آیا باید نگران باشم؟

  خیر؛ این موضوع مرسوم است. طراحان اغلب در انتهای زمان پروژه ثبت‌نام می‌کنند و حتی بسیاری از آن‌ها در ساعات آخر پروژه فایل‌های خود را آپلود می‌نمایند زیرا می‌خواهند از بیشترین زمان در طراحی پروژه شما استفاده کنند و با بالا بردن کیفیت کار خود، شانس برنده شدن را افزایش دهند.

 • اگر کسی در مسابقه شرکت نکند و یا هیچ‌یک از طرح‌های طراحان مورد پسند من قرار نگیرد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  1- اگر هیچ طراحی تا زمان پایان پروژه در مسابقه شرکت نکند، در این صورت تمام مبلغ پرداخت شده‌تان به شما برگشت داده خواهد شد. (هر چند تا به حال این مورد پیش نیامده است)
  2- شما برای اینکه کار معماری خود را به طراح یا شرکت معماری بسپارید نمونه‌کارهای آن شخص یا مجموعه را مشاهده می‌کنید و سپس تصمیم می‌گیرید؛ در طرح تو طرح هم تمامی مسابقاتی که تا به حال برگزار شده به صورت کامل و رایگان در بخش مسابقات پایان‌یافته سایت قرار گرفته است تا بتوانید با دیدن تعدد، تنوع و کیفیت طرح‌های ارسالی از راه‌اندازی مسابقه در این بستر، اطمینان حاصل کنید. همچنین با بازدید از صفحه رزومه طراحان می‌توانید اشخاص یا تیم‌های حاضر در بستر طرح تو طرح را بررسی کنید.

 • تعداد شرکت‌کننده‌ها بسیار زیاد است. آیا «طرح تو طرح» می‌تواند در رتبه‌بندی آن‌ها به من کمک کند؟

  اگر تعداد شرکت‌کنندگان خیلی زیاد باشد، در صورت تمایل، «طرح تو طرح» به شما مشاور و یا منتور معرفی خواهد کرد تا در انتخاب و رتبه‌بندی طرح‌ها همراه شما باشند. همچنین می‌توانید با کلیک مقاله مربوطه، اطلاعات کامل‌تری دریافت کنید.

 • جایزه‌ی مسابقه‌ای که من تعیین می‌کنم چگونه بین برندگان تقسیم می‌شود؟

  نفر اول ۶۰ درصد، نفر دوم ۳۰ درصد و نفر سوم ۱۰ درصد از مبلغ جایزه را دریافت خواهند کرد. البته در بعضی مسابقات به درخواست کارفرما، مبلغ مسابقه به تعداد بیشتری از طراحان تعلق می‌گیرد یا این نسبت تغییر می‌کند.

 • آیا امکان افزایش جایزه پس از شروع مسابقه وجود دارد؟

  بله. زمانی که شما مسابقه را شروع کردید، می‌توانید به رقم مسابقه بیفزایید.

 • در صورتی که طرحی مورد پسندم قرار بگیرد اما نیاز به تغییرات و اصلاحات داشته باشد، چه باید بکنم؟

  بعد از انتخاب نفرات برتر، این افراد ملزم به اصلاحات تا %۲۰ پروژه می باشند. در صورتی که نیاز به اصلاحات و تغییرات بیشتر باشد، شماره تماس طراح در اختیار کارفرما قرار می گیرد که به صورت مستقیم با ایشان در ارتباط باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله درخواست کارفرما به اعمال تغییرات در طرح‌های برتر را در مجله طرح تو طرح بخوانید..

 • من چقدر وقت دارم تا طرح‌ها را رتبه‌بندی کنم؟

  معمولا این پروسه حدود سه هفته زمان می‌طلبد.

 • اگر جزئیات بیشتری از طرح را نیاز داشته باشم چه باید بکنم؟

  پس از پایان مسابقه شما می‌‌توانید با طراح خود در ارتباط باشید. ما پیشنهاد می‌کنیم برای مراحل بعدی پروژه خود نیز مانند تکمیل مدارک فاز دوم معماری، گرفتن تاییدیه کمیته نما و ... با معمار منتخب خود همکاری داشته باشید.

 • آیا پروژه‌­ی من خیلی کوچک است؟

  خیر؛ در «طرح تو طرح» هیچ مسابقه‌ای کوچک محسوب نمی‌شود؛ شما حتی می‌توانید برای طراحی یک کمد، کابینت، پله، سر در و... نیز مسابقه‌ راه‌اندازی کنید.

 • آیا پروژه­‌ی من خیلی بزرگ است؟

  خیر؛ بزرگترین پروژه‌ها و حتی پروژه‌های ملی، هتل‌ها، سدها، بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های مترو و ... می‌توانند توسط تیم‌ها و شرکت‌های مختلف حاضر در بستر طرح تو طرح طراحی شوند.

 • من هنوز سردرگم هستم و نمی‌دانم باید چه کاری انجام دهم؟

  بسیار خوشحال خواهیم شد تا با شماره‌ ۰۲۱۲۲۸۲۶۳۱۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشاوره‌های لازم را به شما ارائه دهند. در صورتی که سوال شما در این لیست قرار نگرفته، بخش "سوال از شما، جواب از ما" را در مجله طرح تو طرح مطالعه کنید و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

(۰۲۱)۲۲۸۲۶۳۱۸
ارسال تیکت(ابتدا لاگین شوید)