وید در معماری، طراحی وید

وید در معماری چیست و چه کاربردی دارد؟

نویسنده:

محمدرضا لعلی مفرد

۱۴۰۲-۰۶-۱۴

در این مقاله سعی داریم تا با مفهوم وید در معماری آشنا شویم و بدانیم که در کجا کاربرد خواهد داشت.
منتها در ابتدا باید دریابیم خود واژه وُید به چه معناست.

وید (void) چیست؟

وید یک واژه انگلیسی بوده که به معنای خالی و فضای میان تهی است. وُید در معماری نیز به معنای یک فضای خالی خواهد بود که موجب ورود نور به طبقات میشود. همچنین به واسطه طراحی وید، امکان ارتباط دیداری و شنیداری در طبقات مختلف برقرار خواهد شد.
معمولا محل قرار گیری این فضا در بخش میانی ساختمان خواهد بود که معماران خوش ذوق و باسلیقه بسته به فضای پروژه در بخش طراحی داخلی از آن استفاده خواهند کرد.

برای طراحی این فضاها ابعاد دقیق و مشخصی وجود ندارد، از همین رو مهندسین میتوانند با توجه به کاربرد وید آن را به هر نحوی که میخواهند طراحی کنند.
همچنین گفتنی است طراحی وید مختص به منازل مسکونی نخواهد بود و امکان طراحی آن در ادارات،ویلا ها،مراکز تجاری و فضاهای مختلف وجود دارد که در هر کدام به روش های متفاوتی اجرا میشوند.

در ادامه به کاربرد، مزایا و معایب و ویژگی های وید خواهیم پرداخت. بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کاربرد وید در معماری

وُید در معماری کاربردهای مختلف و گسترده ای دارد. میتوان گفت کاربرد وید در منازل مسکونی و طراحی داخلی با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

بکارگیری این فضای خالی در ساختمان باعث ارتباط بین طبقات میشود و همچنین به عنوان نورگیر عمل خواهد کرد.
در ضمن با استفاده از این طراحی، طبقه همکف از طبقات بالاتر قابل مشاهده خواهد بود.

در بخش طراحی داخلی هنگام ساخت نیم طبقه ایده طراحی وُید میتواند پیاده سازی شود.
نیم طبقات، معمولا نسبت به طبقات همکف از سقف کوتاه تری برخوردار هستند و زمانی که در طراحی آن ها از وُید استفاده شود، نور و دید به طبقه پایین بیشتر خواهد شد.
همچنین فضا دلباز تر میشود، از همین رو برای طراحی محیط های کوچک تر یک ترفند به شمار می آید تا فضا بزرگتر به نظر برسد.

طراحی وید

مزایای وید در ساختمان ها و ویلا ها

تا اینجا با مفهوم وُید و کاربرد های آن در ساختمان آشنا شدید. حال میخواهیم به مزایای طراحی وید در فضاهای مختلف بپردازیم.

همانطور که به آن اشاره شد طراحی وید محیطی دلباز و باشکوه را برای شما فراهم خواهد کرد و محیط شما را بزرگتر از آن چیزی که هست به نشان خواهد داد.
طراحی این فضا به ایجاد جریان هوا کمک خواهد کرد و به عنوان یک تهویه طبیعی در ساختمان خواهد بود.
به طور کلی طراحی وید در معماری، نوظهور بوده و مدت زیادی نیست که استفاده از آن رواج پیدا کرده است. از همین رو سبب ایجاد یک فضای منحصر به فرد شده و جذابیت بصری حداکثری فضای شما خواهد شد.

از دیگر مزایای آن، میتوان به برقراری ارتباط افراد در طبقات مختلف با یکدیگر اشاره کرد.
در ضمن میتوان از این فضا نهایت استفاده را کرد و یک بخش نشیمن طراحی کرد یا توسط گلدان ها و پوشش گیاهی آپارتمانی تزئین نمود.

در آخر هم باعث میشود تا نور طبیعی به طور همزمان در چندین طبقه نفوذ داشته باشد و به واسطه روشنایی که دارد موجب سلامت عمومی خانه شود.

معایب استفاده از وید در معماری

یکی از مسائلی که وجود دارد، وید در ساختمان ها امری سلیقه ای است و ممکن است برخی از افراد تمایلی نسبت به این فضا نداشته باشند. این مورد را لزوما نمیشود به عنوان عیب این فضای خالی به شمار آورد چرا که بحث سلیقه شخصی مطرح است.

اما نکته ای که میتوان از آن به عنوان معایب وید نام برد این است که با ایجاد این فضا، سقف بلند با ارتفاع زیادی را خواهید داشت. از همین رو برای گرمایش این فضای بزرگ به انرژی بیشتری نیاز دارید و ملزم هستید که تدابیر بیشتری برای گرم کردن محیط خانه بیندیشید که همین امر باعث هزینه مضاعف خواهد شد.
البته این معضل تنها با صرف هزینه معقولی قابل حل خواهد بود و نسبت به مزایایی که طراحی این فضای خالی دارد، قابل چشم پوشی است.

وید در معماری

شباهت و تفاوت وید و آتریوم

در مجموع وُید و آتریوم از لحاظ ظاهری دارای شباهت های زیادی هستند و همین امر باعث شده تا بسیاری از مردم آن‌ها را اشتباه بگیرند و نتوانند از یکدیگر تفکیک کنند. اما در اصل از لحاظ ساختاری با یکدیگر تفاوت عمده ای دارند.

هر دوی آنها در تمامی طبقات قابل استفاده هستند و اجرای آن باعث ورود نور طبیعی از بالا  خواهد شد.

اما تفاوت عمده ای که دارند این است که آتریوم ها در طبقه آخر سقف شیشه ای دارند اما سقف آخر وید ها همواره بسته است.
دیگر تفاوت قابل توجه وید و آتریوم، در نوع دیوار های آن هاست. معمولا آتریوم ها دارای دیوار های شیشه ای هستند، در صورتی که دیوار های استفاده شده در طراحی وید همان دیوار های ساختمان اصلی خواهند بود.
با توجه به این نکات پی خواهیم برد که وید و آتریوم هم از لحاظ طراحی و هم کاربرد با یکدیگر متمایز خواهند بود.

طراحی وید در ویلا

طراحی وید در ویلا کاربرد زیادی دارد و باعث میشود تا از فضای موجود نهایت استفاده را داشته باشیم.
در صورتی که ویلای شما از متراژ پایینی برخوردار است با استفاده از ایجاد فضای فضای خالی میتوانید باعث شوید تا ویلا بزرگتر نشان داده شود.
به کمک طراحی این بخش، باعث کاهش هزینه نورپردازی در ویلا شوید و با تعبیه پنجره های قدی حداکثر نور طبیعی را وارد ویلا کنید.
همچنین با طراحی وید در ویلا میتوانید بهترین تقسیم بندی فضاها را داشته باشید. نیم طبقه موجود در ویلا که آشکوب هم نامیده میشود فضای مناسبی برای قرارگیری فضاهای خصوصی همانند اتاق خواب ها خواهد بود که به واسطه وید ارتباط بین نیم طبقه و همکف برقرار خواهد شد.

کاربرد وید در معماری

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را با مفهومی به نام وید در معماری آشنا سازیم.
اگر قصد طراحی ویلا یا بازسازی آن را دارید میتوانید از طراحی وید بهره بگیرید و محیطی جذاب را خلق کنید.
پلتفرم طرح تو طرح به عنوان برگزار کننده مسابقات معماری بستری فراهم کرده تا بتوانید پروژه خود را با صرف هزینه مناسب به مسابقه بگذارید و چندین طرح توسط معماران خوش ذوق و با استعداد دریافت کنید.
از این طریق میتوانید بهترین طرح را انتخاب کرده و اجرا کنید.
جهت دریافت مشاوره رایگان میتوانید با شماره تماس ۰۲۱۲۲۸۲۶۳۱۸ ارتباط برقرار کنید و اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید.

دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

برای ثبت دیدگاه ابتدا باید وارد شوید

ورود
(۰۲۱)۲۲۸۲۶۳۱۸
ارسال تیکت(ابتدا لاگین شوید)